Rozwiązania Smart City, które warto znać

18.08.2019 - Albert Lewandowski

Rozwiązania Smart City to nie tylko te, które wykorzystują najnowszą technologię. Najważniejsze jest to, jaką korzyść mogą przynieść miastu i warto przyjrzeć się tym najbardziej skutecznym.

Cyfrowe rozwiązania Smart City

Analityka danych na żywo

Koncepcja Smart City jako miasta przyszłości z wykorzystaniem nowoczesnych technologii administracja publiczna może znacznie lepiej poznać swoich mieszkańców. Chodzi tu o ich oczekiwania, przyzwyczajenia czy też możliwość dostosowywania pod nich transportu publicznego. Jednocześnie urzędnicy mogą być zainteresowani sprawdzaniem na żywo wszystkich informacji z krytycznych systemów czy też wizualizacją danych. Tu niezastąpione pozostaję systemy dedykowane Big Data i Data Streaming.

Przeczytaj również: Sztuczna inteligencja w Smart City.

smart city rozwiązania

Internet Rzeczy (IoT) – optymalizacje procesów

Sam Internet Rzeczy jest zdecydowanie rozległym pojęciem, jednak w tym konkretnym przypadku chodzi o sensory, które zbierają dane odnośnie zużycia wody, prądy czy też ilości wyprodukowanych odpadów. W ten sposób miasto jest w stanie lepiej optymalizować proces zarządzania śmieciami, lepiej przewidzieć zapotrzebowanie energetyczne czy też skuteczniej opracowywać wszystkie strategie bazujące na wiarygodnych prognozach. Tu również jest szansa, aby sami mieszkańcy byli w stanie zobaczyć, czy przypadkiem nie dochodzi do jakiś anomalii, jak, np. zbyt wysokie zużycie prądu.

smart city rozwiązania

Jeszcze innym zastosowaniem pozostaje wykrywanie usterek. Szczególnie chodzi o rurociągi czy światłowody, dzięki czemu ich operatorzy są natychmiastowo informowani o usterce, a takie dane można także łatwo udostępnić ich użytkownikom. Proste i ułatwiające życie.

Otwarte dane

Przeczytaj również: Top 10 smart cities na świecie.

smart city rozwiązania

Miasta starają się aktywizować społeczeństwo na różne sposoby. Jedną z metod jest tworzenie platform, na których pojawiają się zróżnicowane dane miejskie. Jest do nich otwarty dostęp i każdy może je wykorzystywać. W ten sposób dba się o pobudzanie kreatywności ludzi oraz daje się wyjątkową szansę na stworzenie czegoś, co być może rozwiąże któryś z problemów miasta.

Transport publiczny

Liczne usprawnienia pozwalają organizacjom odpowiedzialnym za transport na lepsze układanie tras, rozkładów jazdy i monitorowanie tego, czy przypadkiem nie będzie potrzebne dodanie kolejnego pojazdu. Specjalne sensory w autobusach, metrze czy tramwajach mogą zbierać takie dane i przesłać je dalej, gdzie zostaną poddane analizie i tu już autonomiczne rozwiązanie będzie w stanie zaproponować konkretną akcję. Taka automatyzacja już się dzieje na naszych oczach.

smart city rozwiązania

Sprawdź też: Co to Smart City?

Techniczne rozwiązania Smart City

Energia ze słońca

Z uwagi na nacisk na rozwiązania, które mają zapewnić czystą energię elektryczną, często stosowane są obecnie panele słoneczne w różnych częściach miasta. Do tego dochodzą ładowarki do telefonów, np. na przystankach.

Inteligentne oświetlenie

Niezwykle ważne w tym wszystkim pozostają oszczędności, jakie można wypracować na wymianie oświetlenia na nowe. Nowoczesne systemy opierają się nie tylko na zużywających dużo mniej LED-ach, ale również sensorach, które pomagają ocenić całości, jak jasno powinny świecić. Mimo że brzmi to stosunkowo prosto, to świetnie wpisuje się w ideę Smart City.

smart city rozwiązania

Recykling w nowej formie

Z uwagi na nacisk na ekologię, do grona rozwiązań, pozwalających mówić o inteligentnym mieście, są nowoczesne zakłady do przetwarzania odpadów. W ten sposób miasto może stać się zielone i być wzorem dla innych. W tym miejscu można także wspomnieć o akcjach, które mają za zadanie edukować mieszkańców na temat segregacji śmieci.

Społeczne rozwiązania Smart City

Ekonomia współdzielenia

Wszystkie projekty Smart City skupiają się na ograniczaniu zużycia energii, wydzielaniu szkodliwych gazów i zapewnianie jak najbardziej płynnego ruchu. Ważną ideą, która w to idealnie się wpisuje, pozostaje ekonomia współdzielenia. Jej najbardziej popularnymi przykładami, jakie można aktualnie dostrzec, to możliwość wypożyczenia roweru, hulajnogi elektrycznej czy auta na minuty.

smart city rozwiązania

Platforma dla mieszkańców

Mieszkańcy miasta powinni mieć możliwość zapoznawania się na bieżąco ze wszystkimi wiadomościami. Idealnie sprawdzają się do tego platformy, na których zainteresowani mogą łatwo sprawdzić, co się ostatnio działo w danym regionie, jakie decyzje podjęto i jakie są planowane inwestycje. W ten sposób buduje się również zaufanie na linii mieszkańcy – urzędy i pozwala na sprawną współpracę w dłuższej perspektywie.

Smart Cities wokół nas

Sprawdź też: Co wyróżnia Smart City 3.0?

smart city rozwiązania

Już teraz możemy zaobserwować w miastach sporo rozwiązań, które śmiało da się opisać jako te dedykowane dla Smart City. Mimo że nie wszystkie spośród nich są niezwykle zaawansowane technologicznie, to jednak zapewniają ogromną poprawę w jakości życia mieszkańców i organizacji całego miasta. To właśnie jest kluczowe.

Zobacz:Bill Gates stworzy własne Smart City