Top 10 smart cities. Najbardziej inteligentne miasta świata – ranking

03.08.2019 - Albert Lewandowski

Indeks CIMI (Cities in Motion) jest jednym z najważniejszych, jeżeli chodzi o inteligentne miasta. Prowadzony on jest przez profesorów Joana Enrica Ricarta i Pascuala Berrone z Centrum Globalizacji i Strategii IESE w hiszpańskiej Business School. Analizują oni stopień rozwoju 174 miast, spośród których 79 to stolice. Jakie miasto zasłużyło na zwycięstwo w tym prestiżowym rankingu?

Co to indeks CIMI?

Warto jeszcze na początku zrozumieć, jak powstaje indeks CIMI i co on dokładniej pokazuje. Autorzy bardzo dokładnie napisali o tym w swoim raporcie.

Przeczytaj również: Co to Smart City?

inteligentne miasta świata
  • Kapitał ludzki – pokazuje, jakie perspektywy dla ludzi daje miasto i czy wspiera ich rozwój oraz pobudzanie kreatywności, a tu duży wpływ mają na to, m.in. współczynników osób ze średnim lub wyższym wykształceniem, liczba budynków kultury w mieście czy liczba szkół biznesowych z czołówki.
  • Spójność społeczna – w tym miejscu analizowane są wskaźniki dotyczące przestępstw, jakości zdrowia mieszkańców, poziomu ich zadowolenia czy nastawienie danego miasta do kobiet.
  • Ekonomia – sprawdzane jest, czy miasto zapewnia odpowiednie warunki do rozwoju biznesu, czy ma odpowiednie plany na przyszłość i jak wygląda ich podejście do przedsiębiorców. Tu uwagę zwraca się na średnią wypłatę, siłę nabywczą, PKB, PKB per capita czy łatwość rozpoczęcia biznesu.
  • Zarządzanie – ten element dotyczy bezpośrednio efektywności, jakości i możliwościach lokalnych władz. Oceniane są finanse miasta, posiadanie certyfikatu ISO 37120, placówek badawczych, platformę z otwartym dostępem do danych czy wskaźnik korupcji.
  • Środowisko – w indeksie CIMI nie mogło też zabraknąć oceny tego, czy lokalne władze dbają o środowisko, czy powstają ekologiczne budynki i jakie źródła alternatywnej energii są używane. Analizowane było tu także zarządzanie odpadami oraz zużycie wody, a także jakość powietrza i zanieczyszczenie.
inteligentne miasta świata
  • Mobilność i transport – dotyczy to bezpośrednio jakości infrastruktury oraz tego, czy mieszkańcy są w stanie komfortowo i szybko przemieszczać się po mieście. Pod uwagę brane tu są, np. liczba usług pozwalających na wynajem rowerów, wskaźnik zakorkowania miasta czy liczba pojazdów przypadająca na jedno gospodarstwo domowe.
  • Planowanie przestrzenne – kolejny aspekt, który jest brany pod uwagę przy ocenie miasta.
inteligentne miasta świata
  • Zasięg międzynarodowy – oceniana jest rozpoznawalność miasta na arenie międzynarodowej oraz jego wpływ, choć pod uwagę bierze się tu również, np. liczbę restauracji McDonald’s.
  • Technologia – pokazuje to poziom technologicznej wiedzy wśród mieszkańców, poziom rozwoju technologii w mieście oraz dostęp do najnowszych rozwiązań.

Sprawdź też: Internet Rzeczy w Smart City.

inteligentne miasta świata

Po dokładnym omówienie elementów składowych oceny w indeksie CIMI, możemy przejść do rankingu właściwego.

Przeczytaj także: O to, co wyróżnia najlepsze Smart City 3.0.

Najbardziej inteligentne miasta na świecie

Co ciekawsze, aż 69 miast z całego zestawienia uzyskało ocenę wydajności Bardzo wysoką, co oznacza przekroczenie wyniku 60 punktów skali od 0 do 100. Kolejne 49 miast otrzymało ocenę średnią (rezultat od 45 do 60), następne 50 – niską (wynik z przedziału 15 i 45), a ostatnie trzy zanotowały bardzo niską.

Numer 1 – Londyn, Wielka Brytania

inteligentne miasta świata

W 2019 roku stolicy Wielkiej Brytanii udało się w końcu wygrać w rankingu, w którym dotychczas najczęściej zajmowali drugie miejsce. Londyn jest świetnym miejscem, co widać po liczbie startupów czy programistów i badaczy, którzy tu przyjeżdżają. Nie bez znaczenia pozostaje otwarta platforma z danymi Londyn Datastore, a do tego dochodzi inwestycja w rozbudowę sieci transportowej.

Indeks CIMI: 100

Numer 2 – Nowy Jork, Stany Zjednoczone Ameryki

inteligentne miasta świata

Nowy Jork pozostaje liderem, jeżeli chodzi o PKB i tam znajdziemy obecnie niecałe siedem tysięcy firm z branży nowych technologii. Dodając do tego obecność otwartej sieci WiFi, otrzymujemy obraz miasta stawiającego bardzo na rozwój technologiczny.

Indeks CIMI: 94,63

Numer 3 – Amsterdam, Holandia

inteligentne miasta świata

Wzorowy przykład ekologicznego miasta, w którym 90% gospodarstw domowych korzysta z rowerów. Nie sposób tu też zapomnieć o liczbie nowoczesnych i wiodących firm z segmentu fintech. Obecnie przewiduje się również, że będzie to pierwsza miasto w Europie o zerowej emisji szkodliwych zanieczyszczeń.

Indeks CIMI: 86,7

Numer 4 – Paryż, Francja

W stolicy Francji znajduje się siedziba prawie połowy francuskich firm. Lokalne władze zachęcają do korzystania z usług współdzielenia pojazdów, akcentując swoją troskę o środowisko. Do tego warto dodać projekt Grand Paris Express, który zakłada dodanie czterech kolejnych linii metra, 68 nowych stacji kolejowych oraz 200 kilometrów linii kolejowych.

Indeks CIMI: 86,23

Numer 5 – Reykjavik, Islandia

inteligentne miasta świata

W przypadku Reykjavik kluczowy wpływ na wysoką pozycję ma dbałość o środowisko. Ponad 90% energii elektrycznej jest wytwarzana w elektrowniach wodnych i geotermalnych. Stolica Islandii zobowiązało się również do stania się zupełnie bezemisyjnym do 2040 roku.

Indeks CIMI: 85,35

Numer 6 – Tokio, Japonia

inteligentne miasta świata

Stolica Kraju Kwitnącej Wiśni to najbardziej innowacyjne miasto na świecie i pozostaje w pierwszej dziesiątce Global Financial Centers Index.

Indeks CIMI: 84,11

Numer 7 – Singapur

inteligentne miasta świata

Miasto zapewnia najszybszy internet i prawie wszyscy mieszkańcy korzystają z telefonów komórkowych, w szpitalach są już zatrudnione roboty, na ulicach znajdziemy autonomiczne taksówki. Niewątpliwie nie bez powodu Singapur pozostaje najlepiej ocenianym miastem pod względem dostępnych technologii.

Indeks CIMI: 82,73

Numer 8 – Kopenhaga, Dania

inteligentne miasta świata

Zbilansowana strategia rozwoju, która procentuje. Nie sposób zapomnieć tu o obietnicy osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla już do 2025 roku.

Indeks CIMI: 81,8

Numer 9 – Berlin, Niemcy

inteligentne miasta świata

Stolica Niemiec stawia na zrównoważony rozwój we wszystkich obszarach i w każdej kategorii plasuje się w pierwszej pięćdziesiątce, notując najgorszy wynik pod względem gospodarki (50 lokata).

Indeks CIMI: 80,88

Numer 10 – Wiedeń, Austria

inteligentne miasta świata

Stolica Austrii znalazła się po raz pierwszy w 2019 roku w pierwszej dziesiątce najlepszych Smart Cities na świecie. W tym przypadku miasto wyróżnia się bardzo silną pozycją w kategorii Mobilność i transport.

Indeks CIMI: 78,76

Inteligentne miasta na świecie. Gdzie warto zamieszkać?

najbardziej inteligentne miasta

Najbardziej inteligentne miasta wyróżniają się przede wszystkim przemyślaną strategią rozwoju. Kolejne lata będą oznaczać mnóstwo zmian, choć już teraz łatwo można dostrzec liderów wśród Smart Cities. Niewątpliwie stanowią one dobry wzór rozwoju dla pozostałych miast.

Sprawdź też: Smart City kontra Smart Village.

źródło: IESE