Barcelona Smart City to jeden z przykładów bardzo dynamicznie rozwijających się miast, które stawiają na rozwój w wielu obszarach, co przekłada się na widoczną poprawę jakości życia mieszkańców. Na czym opiera się siła stolicy Katalonii?
Barcelona Smart City – wzór zmian
Ostatnie dekady były zdecydowanie intensywne dla Barcelony. Najciekawszy etap dla niej rozpoczął się w drugim dziesięcioleciu XXI wieku, kiedy to władze miasta postanowiła uczynić ze stolicy Katalonii prawdziwe Smart City. Funkcje burmistrza objął wtedy Xavier Trias i Vidal de Llobatera. Wtedy był to bardzo nowatorski krok. Jednocześnie w 2011 roku po raz pierwszy odbyły się targi Smart City Expo, które miały za zadanie promować takie podejście.
Cała strategia Smart City miała za zadanie pomóc miastu w osiągnięciu zrównoważonego rozwoju poprzez podniesienie jakości usług miejskich, poprawę funkcjonowania miasta, troskę o środowisko oraz wyższy poziom życia mieszkańców. Barcelona miała być samowystarczalna, bezemisyjna i stać się potężną siecią. Pod tym ostatnim pojęciem kryje się polityka, w ramach której cały model Smart City dzieli się na dziewięć obszarów, a w nich znajdziemy kolejne niezależne programy, które to zawierają kolejne.
Przeczytaj również: Wszystko o Smart City.
Barcelona Smart City postawiła na najnowsze rozwiązania, które zapewniły wyższy wzrost gospodarczy oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Bardzo ważne w tym wszystkim jest to, kto został zaangażowany w cały proces. W stolicy Katalonii prace wspierali przedstawiciele uniwersytetów, biznesu oraz mieszkańcy, dzięki czemu można uznać Barcelonę jako jedno z pierwszych miast Smart City 3.0. Właśnie w trzeciej generacji inteligentnych miast kluczową rolę odgrywa kooperacja między różnymi jednostkami.
Przeczytaj również: Co to Smart City 3.0?
Warto dodać, że w marcu 2014 roku Barcelona została nagrodzona za swoją nowatorskość. Komisja Europejska nazwała stolicę Katalonii jako Europejską Stolicę Innowacji lub iStolicę. Tą nagrodę przyznano z uwagi na mnogość nowoczesnych technologii, które udało im się wdrożyć, i przyniosły one realną poprawę jakości życia mieszkańców. Nie bez powodu zresztą pozostaje ona dla wielu wzorem nowoczesnego Smart City.
Kolejne zmiany w strategii Smart City nastąpiły w 2015 roku. Wtedy doszło do zmiany na stanowisku burmistrza, którą została Ada Colau. Teraz największy nacisk kładzie się na przywrócenie miasta mieszkańcom. Oznacza to, że obecne władze bardziej skupiają się na problemach społecznych i nie chcą dalej informatyzować miasta, co jest jak najbardziej zrozumiałe i świetnie wpisuje się w kwitnącą ideę Smart City 3.0.
Najciekawsze rozwiązania z Barcelony
Gospodarka odpadami
Miasto jest w stanie znacznie skuteczniej planować zarządzanie odpadami dzięki zastosowaniu wielu czujników. Mieszkańcy korzystają ze specjalnych śmietników, natomiast śmieci są przechowywane w specjalnych pojemnikach, co przekłada się na brak przykrego zapachu oraz szybszy ich odbiór. W ten sposób władze Barcelony zadbały o optymalizację tego procesu.
Oświetlenie miejskie
Barcelona Smart City poszła w stronę oświetlenia LED. Jest ono znacznie tańsze w eksploatacji, zapewnia lepszej jakości światło, a do tego oferuje bardziej zaawansowane mechanizmy sterowania, co przekłada się na znacznie niższe rachunki za prąd. Aktualnie nowoczesne oświetlenie miejskie jest zdecydowanie w czołówce najchętniej wybieranych technologii dla Smart City.
System wynajmu rowerów
Rozwiązanie to nazywa Bicing i jest dostępne tylko dla mieszkańców Barcelony. Obecnie takie systemy znajdziemy w wielu innych miastach, ale pod tym względem Barcelona była jednym z liderów.
Sprawdź też: Ranking najbardziej inteligentnych miast na świecie.
Komunikacja miejska
Transports Metropolitan de Barcelona (TMB) to system transportowy w Barcelonie, który dba o to, aby miasto oferowało jak najlepsze trasy przejazdowe. Głównym celem jest to, aby mieszkańcy byli w stanie dostać się do celu swojej podróży jedną linią. Przekłada się to szybsze przejazdy i mniejsze zanieczyszczenie. Skupia się on także na wdrażaniu paneli słonecznych do pojazdów komunikacji oraz ekranów, pokazujących, ile czasu zostało do przyjazdu danej linii.
Platforma dla mieszkańców
W ramach programu Otwarte Zarządzanie, stworzono platformę, na której mieszkańcy mogą na bieżąco dowiadywać się na temat podejmowanych przez władze działań.
Otwarte sieci WiFi
W tym wszystkim nie mogło zabraknąć także otwartych sieci WiFi. Barcelona Smart City postanowiło pójść tą drogą i daje mieszkańcom darmowy dostęp do internetu.
Jaka przyszłość czeka Barcelonę?
Kolejne lata zapowiadają dalszy dynamiczny rozwój Barcelony. Stolica Katalonii nadal analizuje kolejne rozwiązania i wdraża je do miasta, co skutkuje utrzymaniem świetnej pozycji na arenie międzynarodowej. Dodając do tego prężną współpracę między różnymi jednostkami i organizację największych targów poświęconych Smart City i Smart Village, otrzymujemy obraz wzorowego inteligentnego miasta na miarę XXI wieku. Niewątpliwie inne miasta mogą na nim bazować.