Ursa Smart City – na czym polega innowacja tego projektu?

01.04.2019 - Albert Lewandowski

Ursa Smart City to nowa inwestycja budowlana, która powstaje na terenie dawnych zakładów Ursus. Jest to o tyle ciekawe miejsce, że jesteśmy świadkami trwającej przemiany jednego z największych poprzemysłowych regionów Warszawy w kompleks nowych osiedli, które ma kłaść nacisk na przemyślane rozplanowanie oraz nowoczesne rozwiązania. Czy Smart City w nazwie jest zasłużone?

Czym jest osiedle Ursa Smart City?

Sama idea przekształcania terenów po fabrykach w strefę mieszkalno-usługową nie jest niczym nowym. Obecnie coraz więcej miast decyduje się pójść tą ścieżką, ponieważ to skuteczne wykorzystanie starej przestrzeni przy zachowaniu ekologicznego charakteru miasta. Niewątpliwie taka strategia i podejście mają swoje odzwierciedlenie w planach zagospodarowania przestrzennego.

Przeczytaj również: Czym jest Smart City?

Ursa Smart City to niewątpliwie innowacyjny projekt w skali Polski. Szczególnie ważne jest to, że deweloper położył nacisk na spełnienie potrzeb mieszkańców i tu możemy dojrzeć bezpośrednie odzwierciedlenie idei Smart City 3.0 w praktyce.

ursa smart city

Całe osiedle składa się z czterech budynków mieszkalnych wielorodzinnych realizowanych w dwóch etapach. Pierwszy etap tej inwestycji oznaczał 181 mieszkań, a ich oddanie do użytku odbyło się pod koniec 2016 roku. Drugi etap to z kolei kolejne 175 mieszkań. Na parterze budynków znalazło się natomiast miejsce na lokale handlowo-usługowe. Całość uzupełnia spójny plan urbanistyczny.

Ursa Home, Ursa Park, Ursa Smart City

Dokładnie tak nazywają się trzy osiedle mieszkaniowe, które powstają i na stronie samego dewelopera możemy przeczytać, że Ursa Park oraz Ursa Smart City zostały wyprzedane.

ursa smart city

W pobliżu samego Ursa Smart City znajdują się:
Urząd Dzielnicy Ursus, centrum handlowe oraz Dom Kultury Arsus i Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Naturalnie mieszkańcy mają także blisko do przystanków komunikacji miejskiej. Dojazd do obwodnicy stolicy Polski zajmuje około 5 – 10 minut.

Ceny Ursa Smart City

W przypadku Ursa Home ceny za 1 metr kwadratowy zaczynają się od 6750 złotych w przypadku mieszkań, Z kolei w Ursa Smart City koszt 1 metra kwadratowego w przypadku lokali użytkowych wynosi około 6900 złotych, a mieszkań – 5900 złotych.

ursa smart city

Na pewno dla wielu osób ważny będzie fakt, że lokale są już wybudowane i gotowe w stanie deweloperskim, więc można dokonać zakupu i od razu się wprowadzić. Ciekawe jest jednak to, jak dokładnie będzie się rozwijać cała okolica tego miejsca.

Nowoczesne plany zagospodarowania przestrzennego

W 2014 roku przyjęto Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego w Ursusie w Warszawie, za sprawą którego zdołano przeprowadzić wiele inwestycji infrastrukturalnych. Docelowo ma być to prawdziwy przykład Smart City 3.0. Pojawić się mają stacje ładowania pojazdów elektrycznych, panele fotowoltaiczne, a mieszkańcy mogą już teraz korzystać ze ścieżek rowerowych. Nie zabraknie też dostępu do szybkiego internetu światłowodowego czy stref z publicznie dostępnym WiFi. Z racji na to, że na pierwszym miejscu są mieszkańcy, nie zabraknie żadnych potrzebnych instytucji czy też terenów rekreacyjnych, Ludzie mają czuć się tu bezpiecznie i komfortowo.

ursa smart city

Sam projekt Ursa Smart City udowadnia, że w Polsce jest miejsce na innowacyjne inwestycje, które będą realizowane zgodnie z najnowszymi trendami oraz z naciskiem na zapewnianie jak najlepszego komfortu życia. Pozostaje liczyć na to, że podobne plany zagospodarowania przestrzennego pojawiać się będą także w innych miejscowościach, gdzie będą odpowiednio realizowane.

źródło zdjęć i grafiki: UniDevelopment