Co to Big Data? Realne korzyści i zastosowania dla każdego

25.03.2019 - Albert Lewandowski
Big Data to obecnie jeden z najczęściej używanych terminów w obrębie tematyki IT oraz samych danych. O co jednak z nimi chodzi? Co możemy określić jako Big Data? Jak powinniśmy to zdefiniować?

5V, czyli wspólny element definicji Big Data

Określenie, czym dokładnie jest Big Data, należy do zadań trudnych i nie bez powodu cały czas trwają spory na ten temat. Na pewno jednym wspólnym elementem pozostaje wspominanie o cesze 5V. Pod tym pojęciem kryją się następujące słowa – klucze:
  • Volume – ogromna ilość danych;
  • Velocity – duża szybkość ich przetwarzania;
  • Variety – spora różnorodność danych;
  • Veracity – weryfikacja posiadanych informacji,
  • Value – wartość już bezpośrednio dla użytkownika;
aczkolwiek obecnie pojawiają się kolejne i wówczas otrzymujemy cechę 8V:
  • Visualisation – wartość do zwizualizowania danego zestawu danych,
  • Viscocity – dopasowanie do nas,
  • Virality – wartość, jeżeli chodzi o podjęcie natychmiastowej decyzji.
big data Wydaje się, że to chyba najlepiej oddają ogólną charakterystykę tej dziedziny. Tym trudniejsze jest to, że w jej ramach odbywa się wiele procesów, wykorzystuje się do różnych celów, a i sam sposób realizacji pewnych założeń może odbywać się na wiele sposobów.

Big Data w praktyce

Według danych z końca 2018 roku ponad 3,7 miliarda ludzi korzysta z internetu. Google musi przetworzyć 40 tysięcy zapytań na sekundę, a dziennie wytwarzamy aż 2,5 kwintylionów bajtów danych. Oznacza to aż 2,5 * 1030! To najlepiej odzwierciedla, jak wiele informacji musi zostać przetworzonych przez konkretne systemy. Druga kategoria skupia się wokół spraw biznesowych. Business Intelligence (tłum. analityka biznesowa) pozwala przedsiębiorcom przetworzyć dane w wartościową wiedzę, którą potem mogą wykorzystać do zwiększenia konkurencyjności czy przeprowadzenia optymalizacji. Tutaj należy wspomnieć o rozwiązaniach opierających się o chmurę obliczeniową i bazy danych. big data Trzecia z kolei dotyczy wizualizacji wszystkich zgromadzonych danych. Przede wszystkim chodzi o raporty, mapy z naniesionymi informacjami, wykresy, grafy i inne formy przedstawiania zgromadzonych oraz już przetworzonych informacji.

Big Data – świat w pigułce

Obecnie Big Data pozwala ujarzmić ciągle przyrastające dane i uzyskiwać z nich realne korzyści. W ten sposób zyskują nie tylko firmy, ale także użytkownicy. Widać, że Big Data staje się obowiązkowym elementem w każdym dużym przedsiębiorstwie i stanowi bazę do tworzenia rozwiązań, wykorzystujących mechanizmy uczenia maszynowego.